Mówiąc najprościej, osuszacz to urządzenie, które usuwa wilgoć z powietrza w pomieszczeniu. Aby jednak zrozumieć, jak działa osuszacz, musimy zajrzeć do samego urządzenia.

Z technicznego punktu widzenia osuszacz wykorzystuje system oparty na chłodzeniu i nagrzewnicy, aby zmniejszyć względną wilgotność powietrza z 50-100% do 30-50%.
Jak działa osuszacz powietrza?

Jak widać na powyższym zdjęciu, proces usuwania wilgoci obejmuje chłodzenie (system oparty na lodówce) i ogrzewanie (system oparty na grzałce) powietrza w pomieszczeniu.

Ze względu na sposób działania nowoczesnych osuszaczy są one w stanie uzyskać ponad 100 litrów wody dziennie z pomieszczeń.


Podstawowa zasada działania osuszacza

Każdy osuszacz działa zgodnie z tą samą dwustopniową zasadą:

        Wyciągnij wilgoć z powietrza: Przedmuchaj wilgotne powietrze w domu, przeprowadź je przez zimną wężownicę (parownik), która skrapla wilgoć z tego powietrza i zbiera wodę przez tackę ociekową do zbiornika na wodę. Mamy zimne, ale suche powietrze.
        Podgrzej ponownie suche powietrze: Przeprowadź zimne, ale suche powietrze nad gorącą wężownicą (skraplacz), aby doprowadzić ją do temperatury pokojowej. Wentyluj suche powietrze z powrotem do domu.

Sposób, w jaki działa osuszacz, polega na tym, że jest jednocześnie lodówką i grzejnikiem.

Jak działa osuszacz krok po kroku

Oto 6 etapów całego procesu osuszania powietrza:

Sprężarka napędza wentylator i przepływ czynnika chłodniczego.
Wentylator wciąga wilgotne powietrze do osuszacza przez wlot powietrza.
Wilgotne powietrze spotyka szereg bardzo zimnych wężownic (w zasadzie lodówka). Tam na zimnych wężownicach skrapla się woda z powietrza.
Tacka ociekowa gromadzi wodę w zbiorniku na wodę. Wygoda usuwania wody ze zbiornika na wodę osuszacza będzie jedną z kluczowych części poniższego poradnika zakupowego.
 Teraz suche zimne powietrze będzie przepływać przez gorące wężownice, aby się rozgrzać (w zasadzie grzejnik).
Ten sam wentylator, który pochłania wilgotne powietrze do osuszacza, będzie teraz wypychał suche powietrze na zewnątrz.

Jedyną różnicą między najlepszymi a najgorszymi osuszaczami jest to, jak dobrze udoskonalili ten proces. Trudno dostrzec „pod maską” każdego osuszacza; przygotowaliśmy tutaj listę najlepszych osuszaczy do piwnicy, jeśli potrzebujesz nowego.

Od pojemności i efektywności energetycznej po poziom hałasu, wszystkie te specyfikacje opierają się na dobrze zaprojektowanej pracy nagrzewnicy, którą tutaj widzimy.
Zasady termodynamiki, które rządzą wewnętrznym działaniem osuszaczy

Kluczową częścią działania każdego osuszacza jest czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy to płyn stosowany we wszelkiego rodzaju urządzeniach, w których wymagane jest przenoszenie ciepła – najprostszym przykładem jest lodówka.

Sposób, w jaki czynnik chłodniczy ułatwia przenoszenie ciepła, polega na przejściu fazy ciekłej w gazową i odwrotnie.

Osuszacz wykorzystuje zimne wężownice (parownik) do usuwania wilgoci z powietrza. Z kolei wykorzystuje gorące wężownice (skraplacz) do ponownego ogrzania do temperatury pokojowej.

Jeśli możesz stworzyć przepływ powietrza między tymi zimnymi i gorącymi wężownicami, masz osuszacz.

Dlatego kluczem do działania osuszacza jest zrozumienie działania czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy przepływa w zamkniętej rurce, gdzie napotyka zmiany temperatury, ale nie zmienia objętości. Z równania na gaz doskonały

p*V=nRT

jest oczywiste, że jeśli temperatura się zmieni, ciśnienie również się zmieni (ponieważ wszystko inne pozostaje stałe). Taki proces nazywa się procesem izochorycznym lub procesem o stałej objętości, podczas gdy czynnik chłodniczy w stanie gazowym jest albo sprężony, albo rozprężony w objętości kontaktu.

Takim procesem – procesem termodynamicznym – rządzi I Zasada Termodynamiki.

Krótko mówiąc, fizyka stojąca za działaniem osuszacza jest dość złożona. Niemniej jednak praktycznie każdy może zrozumieć, jak osuszacz działa w skali makroskopowej polegającej na obniżaniu i zwiększaniu temperatury powietrza przepływającego przez urządzenie.