Najlepsze wskazówki dotyczące poprawy wydajności i efektywności urządzenia, a także porady dotyczące radzenia sobie z wilgocią w domu, w czasie budowy, po powodzi, zalaniu czy awarii.

To nie upał, jak to się mówi, to wilgotność.

W pomieszczeniach wilgoć może być ogromnym problemem – szczególnie w piwnicach, pralniach, łazienkach i pełzających przestrzeniach – za każdym razem, gdy nadejdzie ciąg ciepłych, deszczowych dni.
Charakterystyczne oznaki zbyt wilgotnego powietrza to zapach stęchlizny, wilgotne warunki, kondensacja na oknach i wilgotne plamy na ścianach lub suficie. Wilgoć może powodować rozwój pleśni i pleśni na ścianach i sufitach, a wilgoć może osłabiać drewno.
Osuszacz wyciąga wilgoć z powietrza, zbierając wodę w wyjmowanym zbiorniku.

Oddanie osuszacza do pracy
Oto porady ekspertów z naszej firmy dotyczące maksymalnego wykorzystania możliwości osuszacza powietrza.
Ustaw poziom wilgotności. Według nas optymalny poziom wilgotności względnej wynosi od 30 do 50 procent (i od 30 do 40 procent w chłodniejszych obszarach w sezonie grzewczym). Jeśli wilgotność jest wyższa, może rozmnażać się roztocza, pleśń i pleśń oraz wywoływać alergie.

Wybierz właściwe miejsce. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na swobodny przepływ powietrza do i z osuszacza. Większość modeli w naszych ocenach wypuszcza powietrze przez górę, ale niektóre wypuszczają powietrze z boku. Niezależnie od tego powinny mieć wolną przestrzeń wokół osuszacza. Twoja instrukcja obsługi będzie zawierała szczegółowe informacje dotyczące Twojego modelu.

Zamknij wszystkie okna i drzwi. Zamknięcie przestrzeni umożliwia bardziej wydajną pracę osuszacza.
Regularnie opróżniaj zbiornik. Gdy zbiornik jest pełny, zapala się wskaźnik i osuszacz wyłącza się. Aby osuszacz działał, gdy jesteś poza domem, opróżniaj zbiornik regularnie w sezonie. Możesz też podłączyć wąż do dowolnego z testowanych osuszaczy, aby skierować wodę do pobliskiego odpływu. Niektóre osuszacze mają wbudowaną pompę, która wypycha wodę poziomo lub pionowo przez wąż do zlewu lub nawet na zewnątrz (na przykład przez okno w piwnicy).


Utrzymywać w czystości. Filtr oczyszcza powietrze, które przepływa przez osuszacz, a gdy jest brudne, wydajność osuszacza spada. Wiele modeli ma lampkę kontrolną, która informuje, kiedy należy wyczyścić filtr. Regularnie trzepaći suszyć, postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Przy okazji zapoznaj się z instrukcją obsługi dotyczącą czyszczenia siatki. Gdy filtr jest brudny, ruch powietrza jest spowolniony.
3 najlepsze osuszacze z testów CR

Gotowy do uruchomienia?

Inne sposoby radzenia sobie z wilgocią
Nawet najlepsze osuszacze nie są w stanie nadrobić problemów, które tworzą wilgotne powietrze w Twoim domu. Oto lista kontrolna kontroli wilgoci dla potencjalnych źródeł wewnątrz i na zewnątrz domu:
Uruchom wentylator . Podczas gotowania lub tuż przed prysznicem włącz okap lub wentylator wyciągowy, aby usunąć wilgoć z pomieszczenia. Brak wentylatora? Otwórz okno.
Wyczyść kanał suszarki. Czysty kanał odprowadza ciepłe powietrze wywiewane na zewnątrz. Oczyszczenie kanału z kłaczków utrzymuje przepływ powietrza, dzięki czemu pranie szybciej wysycha i pomaga zapobiegać pożarom suszarki.
Sprawdź kanalizację pod kątem wycieków. Sprawdź instalację, do której masz dostęp (w piwnicy, pod zlewem, na zewnętrznym króćcu) pod kątem wycieków lub kondensacji.

Wyczyść rynny. Skieruj wodę deszczową z dala od domu, zapobiegając zapychaniu się rynien i wydłuż rury spustowe, aby woda spływała z fundamentu.

Sprawdź swój fundament. Woda może przeniknąć nawet przez najmniejsze szczeliny. Użyj uszczelniacza silikonowego lub cementu hydraulicznego do uszczelnienia pęknięć o szerokości ¼ cala lub mniejszej. Jeśli zauważysz większe pęknięcia, skonsultuj się z inżynierem budowlanym, ponieważ mogą one wskazywać na problem konstrukcyjny.
Sprawdź gradację gleby. Powinien być nachylony z dala od fundamentu domu, aby zapobiec gromadzeniu się wody. I nie szalej z wodą, gdy podlewasz rośliny w pobliżu fundamentu.