W branży budowlanej, po zalaniu domu, po awarii instalacji często masz problem z pozbyciem się wilgoci. Suszenie posadzki, tynku i farby może być czasochłonne, ale z odpowiednim osuszaczem można przyspieszyć ten proces, eliminując nadmierną zawartość wody w materiałach budowlanych.

Osuszanie jest często wymagane w celu osuszenia nadmiaru wody w materiałach w związku z pracami budowlanymi.

W przypadku wysychania nowo wybudowanego budynku należy utrzymywać małą wymianę powietrza, ale najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest zawartość wody w różnych użytych materiałach. Często musisz dotrzymać terminu, czyli masz tylko ograniczoną ilość czasu na wykonanie zadania.

Zapoznaj się z naszym artykułem aby uzyskać profesjonalne wskazówki dotyczące stosowania osuszaczy przenośnych na placach budowy i wyboru odpowiedniego do swojego projektu.

Osuszanie budynków

Historycznie rzecz biorąc, prace budowlane w przeciętnym budynku trwały 6-9 miesięcy, a materiały budowlane były zwykle suszone przez naturalną wentylację przed ukończeniem budynku. Dziś jednak prace budowlane przebiegają bardzo sprawnie i dużo szybciej. Oznacza to, że osuszanie jest wymagane w celu usunięcia nadmiaru wody z różnych materiałów budowlanych, zanim budynek będzie mógł zostać zajęty.

Wybierając osuszacz do osuszania budynku, musisz określić, ile wody należy usunąć i ile masz na to czasu.

To może być trudne zadanie. Czasami można oszacować ilość wody w materiałach budowlanych za pomocą tabel. Należy pamiętać, że w odniesieniu do osuszania nowo wybudowanego budynku wszystko sprowadza się do konkretnych materiałów budowlanych użytych do ścian, podłóg i dachów. Zawartość wody w różnych materiałach budowlanych różni się tak bardzo, że prosta praktyczna zasada jest niewykonalna.

Wytyczne dotyczące procesu suszenia

Kiedy osuszanie jest stosowane do osuszania budynków i materiałów, osuszacz pracuje w sposób ciągły. Wilgotność względna jest stopniowo obniżana, umożliwiając dalsze parowanie z wilgotnych materiałów w pomieszczeniu. Ilość parowania zależy od temperatury pomieszczenia, materiałów i wilgotności powietrza.

Jedną z zalet suszenia kondensacyjnego jest to, że proces suszenia jest stabilny i delikatny. Jeśli czas nie jest czynnikiem decydującym, optymalny proces osuszania uzyskuje się utrzymując w pomieszczeniu 20°C i około 40% RH. W ten sposób zachowujesz idealną równowagę między suchym powietrzem w budynku a wilgotnymi materiałami budowlanymi, unikając wysychania powierzchni i kawitacji, a także uszkodzeń wstępnie wysuszonych materiałów, takich jak parkiet.

W razie podgrzej pomieszczenie, ale pamiętaj, że wymuszanie procesu suszenia może być szkodliwe. Stwarza to ryzyko wysychania powierzchni i kawitacji, która tylko wysusza powierzchnie, pozostawiając dużo wilgoci wewnątrz ściany za suchą powierzchnią. Wydłuża to czas schnięcia, ponieważ wilgoć nie wnika łatwo w suchą powierzchnię. Osuszanie powierzchni wiąże się również z ryzykiem pojawienia się pęknięć na powierzchni ścian, sufitów i podłóg.

Ważne jest, aby pomieszczenie/budynek był jak najbardziej szczelny. Upewnij się również, że budynek jest dobrze chroniony przed deszczem i śniegiem. Podczas malowania wewnątrz budynku musisz wietrzyć, ale pamiętaj o odpowiednim uszczelnieniu pustego pomieszczenia lub budynku. Ponadto należy pamiętać, aby podsuszone materiały nie wchłaniały wody z powodu otwartych okien.

Jeśli wymiana powietrza w pomieszczeniu nie jest kontrolowana, zmienne warunki temperatury i wilgotności otoczenia utrudniają kontrolę procesu suszenia. Zimą zimne powietrze na zewnątrz zwykle zawiera minimalną ilość wody, a wilgotność prawdopodobnie nie wzrośnie znacznie, nawet jeśli wymiana powietrza jest znaczna. Jednak zużycie energii wzrośnie dramatycznie, ponieważ konieczne będzie podgrzanie zimnego powietrza. W lecie zawartość wody może być dość wysoka i będziesz musiał usunąć jeszcze więcej wody z budynku lub pomieszczenia, jeśli nie zostanie odpowiednio uszczelniony.

W większości przypadków wilgoć jest skoncentrowana w piwnicach oraz w miejscach, w których woda jest wykorzystywana do prac budowlanych, takich jak malowanie lub mieszanie betonu. Ustaw swoje osuszacze tam, gdzie robią najwięcej.