Do zalań dochodzi przeważnie na przełomach pór roku. Wtedy obfite opady deszczu mogą zablokować studzienki i przez co mogą doprowadzić do zalania wnętrza domu.

Druga możliwość to sytuacja awarii sieci wodociągowej luba kanalizacyjnej w domu. Pęknięta rura, nieszczelna instalacja czy inny problem z instalacjami w domu lub na podwórzu.

Osuszanie naturalne to proces w którym oczyszczamy wszystkie pomieszczenia z wszelkiego rodzaju mebli, wykończeń podłóg takich jak linoleum, panele czy parkiety i suszymy przy pomocy wiatru, przeciągu oraz temeperatury. Jednak jest to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy!

Osuszacze kondensacyjne czyli sposób na przyśpieszenie procesu czyszczenia mieszkania.

Osuszacze kondensacyjne czyli takie , które podgrzewają powietrze i skraplają z powietrza, wodę i umieszczają w pojemniku lub wyprowadzają na zewnątrz pomieszczenia.

Odpowiednia instalacja osuszaczy pozwala na zebranie nawet 50 l/24h w przypadku osuszania budynku po zalaniu, powodzi czy w pomieszczeniu po tynkowaniu czy nowych wylewkach.

Dodatkowo kluczowe jest aby w pomieszczeniu temp. wynosiła ponad 20 stopni, czyli w sytuacji gdy pomieszczenia mają instalację grzewczą należy ją włączyć na minimalnym obiegu a w sytuacji gdy instalacja nie funkcjonuje należy zastosować nagrzewnice olejowe lub prądowe.

Skroploną wodę można odprowadzić specjalnym wężykiem odprowadzającym lub zbierać do dużego pojemnika np. kastra 80l.